چهار تصور غلط برای ازدواج کردن ازدواج

چهار تصور غلط برای ازدواج کردن

  بزرگنمایی:

برخی از رسم و رسوم ها باعث می‌شود تا ازدواج جوان به تأخیر بیفتد. اما همیشه رسم و رسوم ها نیستند که مانع می‌شوند، بلکه رفتارها و تصورات اشتباه افراد برای ازدواج است. برخی ترس از فقر دارند، گروهی خود برتر بینی و تکبر دارند و عده ای هم درس و شغل را اولویت خود می‌دانند. 

مقدمه 

ازدواج کردن باعث می‌شود تا انسان وارد یک دنیای جدیدی از زندگی شود. دنیائی که آرزوی بسیاری از جوانان است. اما امروزه بخاطر رفتارهای اشتباه جوان و حانواده و تزریق افکار آلوده از طرف دشمن باعث شده تا ازدواج کردن سخت شود. بذخی از خانواده ها هستند که رسم و رسوم های عجیبی برای ازدواج دارند و همان رسم ها مانع ازدواج می‌شوند. «رهبر معظم انقلاب در دیدار افطاری دانشجویان در سال 1393 ضمن گله‌مندی از نگاه بی‌تفاوت به ازدواج جوانان و تبعات آن فرمودند: «بعضى از تصورات و سنّت‌هاى غلط در مورد ازدواج وجود دارد که این‌ها دست‌وپا گیر است، مانع از رواج ازدواج جوان‌ها است. این سنت‌ها را باید عملاً نقض کرد.»
 

چهار تصور غلط برای ازدواج کردن

گاهی هم افکار پوسیده و توقعات نابجای شخص است که مانع ازدواج  می‌شود. ما در این نوشتار می‌خواهیم به توقعات بیجا و اشتباهی که در ذهن شخص است و مانع ازدواج کردن می‌شود بپردازیم. 
 
1. همسر آینده من باید بی عیب و کامل باشد.
یک تصور اشتباهی که دختران و پسران در ذهن خود دارند این است که، همسرمان باید فرد کاملی باشد و هیچ ضعفی نداشته باشد و این تصور باعث می‌شود تا افراد مورد نظر برای ازدواج را با همین تصور مورد سنجش قرار دهد و قطعا جواب منفی خواهد داد. لازم است به این افراد گوشزد کنیم که هیچ فردی صد درصد کامل نیست و تمام ما این را می‌دانیم. برای ازدواج، همه ما تمام معیارهای خوب را برای همسرمان می‌خواهیم اعم از مادیات، معنویات، خانواده، تحصیلات و... اما آیا شما خودتان کامل هستید؟ همان‌طور که ما کامل نیستیم نباید از همسر آینده‌مان هم انتظار داشته باشیم کامل باشد.این تصور غلط را مانند توپ فوتبال در دست بگیرید و یک شوت محکم بر آن بزنید و از ذهن خودتان دور کنید. 

نکته؛ همسر شما باید دارای رفتار خوب و نیکو باشد اما اینکه در همه زمینه ها کامل باشد یک اشتباه است. برای مثال؛ کریستیانو رونالدو یک فوتبالیست نمونه است آیا این بازیکن در تنیس هم نمونه است؟هر انسانی یک توانایی های خاصی دارد اما در همه زمینه ها کامل باشند یک اشتباه است. عاقلانه تر فکر کنیم. 
 
2. هر وقت درسم تمام شد ازدواج می‌کنم 
یکی دیگر از موانع ازدواج این است که دختر و پسر می‌خواهند ادامه تحصیل بدهند و همین را بهانه می‌کنند تا ازدواج خود را به تأخیر بیندازند. می‌خواهم بدانیم که شما قرار است به زندان بروید و در آنجا به شما اجازه ندهند که درس بخوانید؟ شما قرار است وارد یک زندگی مشترک و جدید شوید و می‌توانید شرط کنید که می‌خواهید درس خود را ادامه دهید. لازم است بدانید که با ازدواج کردن، بسیاری از استرس ها و نگرانی ها از زندگی شما حذف می‌شود و با فراق بال می‌توانید به درس های خود برسید و به موفقیت دست پیدا کنید. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند؛ بی همسران را همسر دهید، زیرا خداوند اخلاق آن‌ها را در پرتو ازدواج، نیک گرداند و بر روزی و معاش آن‌ها وسعت بخشد و بر مروت و ارزش‌های عالی انسانی آن‌ها می‌افزاید. 
3. هیچ‌کس در حد من و خانواده من نیست.
تکبر و غرور، یکی دیگر از موانع ازدواج است. غروری که می‌گوید هیچ کس در حد و اندازه های من نیست. هیچ کس در شأن و منزلت من و خانواده من نیستند تا ازدواج کنند. همین تکبر، غرور و از دماغ فیل افتادن باعث می‌شود تا ازدواج را به تأخیر بیندازند. این افراد با این نوع رفتار خود، محبوبیتی در بین دیگران نخواهند داشت.  «امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: منفورترین و مبغوض ترین مردم، متکبر است.»

توجه: خودخواهی  و خودبزرگ‌بینی بعضی افراد هم در هنگام انتخاب و هم بعد از ازدواج مایه دردسر آن‌ها است، چراکه در هنگام انتخاب کمتر کسی را می‌پسندند و بعدازآن نیز همیشه خود را بهتر از همسر خود می‌پندارند. زندگی با این افراد واقعاً سخت است.این افراد باید بدانند که تمام ما، انسان‌هایی هستیم با نقاط قوت و ضعف. بعضی‌ها دارای نقاط مثبت بیشتری هستند و بعضی‌ها نقاط منفی بیشتری دارند. تا وقتی خود را از همه برتر بدانیم هیچ‌گاه پیشرفت نخواهیم نکرد. 
 
4. بی‌پولی و نداشتن درآمد کافی
چرا ازدواج نمی کنی؟ چون پول ندارم و هیچ شغلی هم ندارم که امیدوار به آینده باشم! مگر به خداوند اعتماد نداری؟ چرا اعتماد دارم! مگر نشنیده اید که خداوند در قرآن کریم می فرماید؛ مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را؛ اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی نیاز می‌سازد؛ خداوند گشایش دهنده و آگاه است.
اگر سرمایه کافی ندارید و ترس این دارید که نتوانید خرج ازدواج را در بیاورید باید بگویم که خداوند به زندگی مشترک ، برکت می‌دهد. امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: هر که از ترس تهیدستی ازدواج را ترک کند، به خدای عزوجل گمان بد برده است. خداوند عز و جل می‌فرماید: «اگر تهیدست باشند خداوند از فضل خود توانگرشان می‌سازد.»
توجه؛ یکی از دلایلی که باعث شده تا ترس از فقر بوجود بیاید، زندگی های پر زرق و برق برخی از افراد دنیا پرست است که جوان می‌ترسد نتواند مانند آنها را تهیه کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

برگزاری جشن مبعث پیامبر مهربانی

سبک زندگی منتظِر مبتنی بر سبک جهادی است.

مادرانه2

کارگاه «در جستجوی تو»برگزار می شود.

مادران قاسم پرور همدانی تجلیل شدند.

رویداد مادران قاسم پرور

تقابل در جنگ جهانی جمعیت علنی شد.

خانواده درمانی ضرورتی ناآشنا

مشاوره اختلالات جنسی در یک نگاه

زوج درمانی در یک نگاه

مشاوره ازدواج چیست؟

جشن ازدواج زوجین همدانی

شادابی مادران، نشاط خانواده را در پی دارد

چگونه اختلاف های زندگی را حل کنیم ؟

درمان اضطراب در نوجوانان

آثار و پیامدهای عفت در جامعه و خانواده را بشناسیم!.

اهمیت ازدواج کردن و ثمرات آن

چهار تصور غلط برای ازدواج کردن

چگونه رضایت و محبت همسرمان را کسب کنیم؟

6 کارکرد اجتماعی نهاد خانواده

آیا زن و مرد سبب تکامل هم می شوند؟

تربیت دینی فرزندان چگونه است؟

روش برخورد با همسر عصبانی و پرخاشگر چگونه باید باشد؟

راه های رسیدن به آرامش درونی

حرف هایی که زدنش به زنان ممنوع است

درمان اضطراب در نوجوانان

نشست هم اندیشی مواجهه با جنگ جمعیت

نشست هم اندیشی فعالان عرصه جمعیت ملایر

روزملی جمعیت

هدف از ازدواج چیست؟

آیا پای یک زن درمیان است؟!

روش برخورد با همسر عصبانی و پرخاشگر چگونه باید باشد؟

نشست هم اندیشی جوانان با مدیرکل ورزش و جوانان

اولین بازدید معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان همدان

نشست همفکری مدیر کل ورزش و جوانان استان همدان با اعضای موسسه فروغ اندیشه

جلوه های تربیتی حضرت زهرا علیهاالسلام درباره فرزندانش

نگاهی به نقش تربیتی حضرت زهرا (س)

فتوکلیپ غرفه ی "نسل سلیمانی"

پنج اشتباه زنانه که شوهر خوب را به شوهری بد تبدیل می کند!

بهترین روش با همسر!!! ( بخش دوم)

بهترین روش با همسر!!!

حضور حجت الاسلام صالحی در برنامه ی صبح عالی

پیام تصویری حجت الاسلام والمسلمین صالحی

⛺️غرفه "نسل سلیمانی"

مهمترین معیارهای ازدواج

معیارها و ملاک‌های ازدواج

ده قانون اصلی که والدین نوجوانان باید رفتار کند.

یلدای مهربان

انتخابات مجمع کانونهای فرهنگی تبلیغی استان همدان

کتاب نبرد بی برنده