روزملی جمعیت خانواده

روزملی جمعیت

  بزرگنمایی:

حجت الاسلام میلاد صالحی در نشست خبری به مناسبت «روز ملی جمعیت» در همدان با بیان اینکه 30 اردیبهشت‌ماه و سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری، به نام «روز جمعیت» نامگذاری شده است اظهار کرد: ایشان تاکنون 12 سیاست کلی نظام را مطرح و ابلاغ کرده‌اند که این سیاست‌ها در حوزه‌های مختلف بوده است.

وی با اشاره به اینکه رهبری ناظر بر موضوع جمعیت سیاست‌هایی را در سال 92 ابلاغ کردند که این روز، به نام «روز جمعیت» در شورای انقلاب فرهنگی تصویب و در تقویم درج شد عنوان کرد: در همین راستا مجمعی با هدف تحقق سیاست‌ها و ابلاغ آنها در کشور با عنوان «مجمع ملی فعالان عرصه جمعیت» شکل گرفت.

دبیر مجمع فعالان عرصه جمعیت همدان با اشاره به اینکه مجمع ملی بود و تشکیل مجامع استانی ضرورت داشت خاطرنشان کرد: استان همدان به واسطه وجود نیروها، عناصر، تشکیلات و تشکل‌های مردمی و دغدغه‌مند دومین استانی بود که در کشور توانست مجمع فعالان عرصه جمعیت را تشکیل دهد.

وی با تاکید با اینکه از سال 92 که مجمع ملی جمعیت شکل گرفته تاکنون تنها 16 استان موفق به تشکیل آن شده‌اند افزود: مجمع استانی فعالان عرصه جمعیت در همدان با دبیری بنده شکل گرفت و تیم متشکل از افرادی فعال در حوزه اقتصادی، رسانه‌ای، خیریه، پزشکی و درمانی شد که ترکیبی همسو در راستای پیگیری موضوعات است.

صالحی با اشاره به بررسی آسیب‌های برنامه تنظیم خانواده‌ در کشور از سوی این مجمع گفت: نخستین آسیب، فرهنگی بوده که مسائل اخلاقی و تربیتی را تشکیل می‌دهد، نظیر اینکه خانواده‌هایی کم فرزند، تک‌فرزند و یا بی‌فرزند شکل می‌گیرند.

وی با بیان اینکه افراد خانواده به دلیل عدم تعهد نسبت به یکدیگر وارد مقوله تک‌فرزندی می‌شدند که می‌توانست آسیب‌های مادی و روحی متحمل کودکان شود گفت: بحرانی ساختاری خانواده مطرح است چون خانواده حلقه واصله‌ای به نام فرزند ندارد و زوجین بسیار راحت می‌توانند نسبت به هم کم تعهد شوند.

دبیر مجمع فعالان عرصه جمعیت همدان با اشاره به اینکه آموزش ناصحیح مباحث جنسی آسیب بعدی بود که در ذیل اجرای سیاست تنظیم خانواده متاسفانه رایج شد گفت: مبحث بعدی آسیب جمعیت‌شناسی است که توازن نسبی جمعیت در امر ازدواج به هم می‌خورد در این راستا ترویج ازدواج‌هایی در سن‌های مختلف با اختلاف سنی بالا به چشم می‌خورد.

وی با اشاره به پیر شدن جمعیت کاری ادامه داد: سومین بعد، آسیب اقتصادی و اجتماعی است که برای نمونه نشاط اجتماعی روز به روز کم‌تر خواهد شد چون دیگر جامعه رو به پیری رفته است.

صالحی به افزایش تقاضای نیروی کار زنان به دلیل متناسب نبودن نسبت زن و مرد اشاره کرد و افزود: تزلزل بنیان خانواده و احتمال به کارگیری نیروهای انسانی به نفع اقتصاد به دور از اخلاق از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه شود.

وی جمعیت ایران را 82 میلیون و 910 هزار نفر عنوان کرد که رتبه هفدهم را از لحاظ کمیت در جهان دارد و در ادامه اظهار کرد: ایران رتبه نهم آسیا و سوم در منطقه را هم از این نظر دارد.

دبیر مجمع فعالان عرصه جمعیت همدان با اشاره به اینکه جمعیت استان بر اساس سال 90، یک میلیون و 758 هزار نفر بود که با توجه سرشماری سال 95 به یک‌میلیون و 738 هزار نفر رسید خاطرنشان کرد: این آمار در سال 99 به یک‌میلیون و 722 هزار نفر رسیده است.

پیش‌بینی شده سال 1425 پنجره جمعیتی کشور بسته شود

وی با اشاره به جمعیت 676 هزار نفری شهرستان همدان و 288 هزار نفری شهرستان ملایر به تشریه پنجره جمعیتی پرداخت و گفت: «پنجره جمعیتی» یعنی 70 درصد جمعیت کشور در سن 15 تا 64 سال باشند و فعال که از سال 85 پنجره جمعیتی به روی کشور باز شده اما روزی بسته خواهد شد.

صالحی با تاکید به اینکه پیش‌بینی شده سال 1425 پنجره جمعیتی کشور بسته شود و با این تفاسیر نهایا چند سال فرصت داریم اجازه این اتفاق را ندهیم خاطرنشان کرد: در سال 65 نرخ رشد جمعیت 3.9 درصد بوده که این میزان در سال 95 به 1.24 درصد و در سال 98 به یک درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه اگر با این روند پیش برویم در سال 1425 نرخ رشد جمعیت صفر خواهد شد و تکان نخواهد خورد افزود: پیش‌بینی می‌شود در این سال جمعیت کشور 100 تا 120 میلیون نفر باشد اما سالمند هستند و نیروی مولد نیستند.

دبیر مجمع فعالان عرصه جمعیت همدان از وجود 25 میلیون و 600 هزار خانواده در کشور خبر داد و گفت: متوسط هر خانواده 3.23 نفر هستند که طبق شاخص نرخ باروری( TFR) در سال 65 این میزان در ایران 6.1 بوده است.

وی با بیان اینکه طبق نرخ جانشینی جمعیت باید هر خانواده ایرانی 2.1 درصد فرزند بیاورد افزود: برای تثبیت جمعیت مجبوریم این میزان به 2.1 برسد که در سال 99 به 1.6 رسیده است.

صالحی با اشاره به اینکه 80 سال طول می‌کشید که این شاخص را هر کشوری داشته باشد اما ایران آن را خیلی کمتر از این سال محقق کرده‌ است گفت: 10 درصد جمعیت کشور در حال حاضر بالای 60 سال هستند که پیش‌بینی می‌شود در 3 دهه آینده به 30 درصد افزایش پیدا کند.

وی به عوامل داخلی و خارجی در کاهش جمعیت کشور اشاره کرد و گفت: الحاق ایران به برخی از سیاست‌‌های کشورهای خارجی در این مسئله بسیار موثر بوده و متاسفانه گاهی بدون فکر وارد سیاست‌هایی کشورهای دیگری شده‌ایم که هیچ فایده‌ای برای کشور نداشته که ضرر هم داشته است.

دبیر مجمع فعالان عرصه جمعیت همدان با بیان اینکه تست غربالگری اجبار است که هر تستی یک‌میلیون و 300 هزار تومان هزینه دارد گفت: برای کودک تا سه ماه اول که به دنیا نیامده باید یک‌میلیون و 300 هزار تومان هزینه کرد حال این غربالگری را سه بار در طول 9 ماه باید انجام داد که می‌شود چند میلیون تومان و مسلما خانواده‌ها گرایش چندانی به فرزندآوری به خاطر این هزینه‌ها نخواهند داشت.

وی با اشاره به اهمیت اجرای ازدواج آسان و ارزان، بیمه مادران و تامین هزینه درمان آنها در افزایش فرزندآوری خاطرنشان کرد: موضوع جمعیت یک پازل است که اگر قرار است اتفاق بیافتد مسئله اقتصادی تنها بخشی از آن است.

صالحی با تاکید به اینکه کرونا خود باعث کاهش فرزندآوری شده است چراکه ترس از ورود به مراکز درمانی، احتمال انتقال بیماری و تعطیلی کسب و کار در این تصمیم برخی از خانواده‌ها موثر بوده است گفت: پیشقراول موضوع اقتصادی مسائل فرهنگی است.

وی با بیان اینکه سه سند بالا دستی برای جمعیت شامل سیاست کلی جمعیت، سیاست کلی خانواده و طرح تعالی خانواده و جمعیت مطرح شده که متاسفانه سومی در مجلس هنوز بررسی نشده است اظهار کرد: استان همدان از لحاظ نخبگانی در حوزه طرح جمعیت پیشتاز است، مجلس طرحی را در این خصوص به استان داد که بنده چندین موضوع را اضافه و ارائه دادم که اتفاقا تصویب هم شد.

دبیر مجمع فعالان عرصه جمعیت همدان با تأکید بر لزوم مطالبه‌گری رسانه‌ها در خصوص لزوم ارائه مشوق فرزندآوری از سوی دولت افزود: اقدام خوبی که در این زمینه در همدان صورت گرفته رایگان شدن عوارض شهرداری در ساخت منزل برای عده‌ای بود.

وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه در جامعه مشکلاتی وجود دارد که ضد سیاست افزایش جمعیت است که می‌توان به اجاره منازل به خانواده‌های کم‌جمعیت و البته آن هم سه نفر اشاره کرد افزود: در حوزه فرزندآوری نیاز به کار بیشتری در فضای فکری و فرهنگی است و البته شدنی.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

برگزاری جشن مبعث پیامبر مهربانی

سبک زندگی منتظِر مبتنی بر سبک جهادی است.

مادرانه2

کارگاه «در جستجوی تو»برگزار می شود.

مادران قاسم پرور همدانی تجلیل شدند.

رویداد مادران قاسم پرور

تقابل در جنگ جهانی جمعیت علنی شد.

خانواده درمانی ضرورتی ناآشنا

مشاوره اختلالات جنسی در یک نگاه

زوج درمانی در یک نگاه

مشاوره ازدواج چیست؟

جشن ازدواج زوجین همدانی

شادابی مادران، نشاط خانواده را در پی دارد

چگونه اختلاف های زندگی را حل کنیم ؟

درمان اضطراب در نوجوانان

آثار و پیامدهای عفت در جامعه و خانواده را بشناسیم!.

اهمیت ازدواج کردن و ثمرات آن

چهار تصور غلط برای ازدواج کردن

چگونه رضایت و محبت همسرمان را کسب کنیم؟

6 کارکرد اجتماعی نهاد خانواده

آیا زن و مرد سبب تکامل هم می شوند؟

تربیت دینی فرزندان چگونه است؟

روش برخورد با همسر عصبانی و پرخاشگر چگونه باید باشد؟

راه های رسیدن به آرامش درونی

حرف هایی که زدنش به زنان ممنوع است

درمان اضطراب در نوجوانان

نشست هم اندیشی مواجهه با جنگ جمعیت

نشست هم اندیشی فعالان عرصه جمعیت ملایر

روزملی جمعیت

هدف از ازدواج چیست؟

آیا پای یک زن درمیان است؟!

روش برخورد با همسر عصبانی و پرخاشگر چگونه باید باشد؟

نشست هم اندیشی جوانان با مدیرکل ورزش و جوانان

اولین بازدید معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان همدان

نشست همفکری مدیر کل ورزش و جوانان استان همدان با اعضای موسسه فروغ اندیشه

جلوه های تربیتی حضرت زهرا علیهاالسلام درباره فرزندانش

نگاهی به نقش تربیتی حضرت زهرا (س)

فتوکلیپ غرفه ی "نسل سلیمانی"

پنج اشتباه زنانه که شوهر خوب را به شوهری بد تبدیل می کند!

بهترین روش با همسر!!! ( بخش دوم)

بهترین روش با همسر!!!

حضور حجت الاسلام صالحی در برنامه ی صبح عالی

پیام تصویری حجت الاسلام والمسلمین صالحی

⛺️غرفه "نسل سلیمانی"

مهمترین معیارهای ازدواج

معیارها و ملاک‌های ازدواج

ده قانون اصلی که والدین نوجوانان باید رفتار کند.

یلدای مهربان

انتخابات مجمع کانونهای فرهنگی تبلیغی استان همدان

کتاب نبرد بی برنده